Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a împlinit 29 ani de la hirotonia în Arhiereu

05.03.2019

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a împlinit luni 29 ani de la hirotonia în Arhiereu

✍Sursa: www.basilica.ro

DATE BIOGRAFICE

  • S-a născut la data de 22 iulie 1951, din părinţii Alexe şi Stela Ciobotea, în satul Dobreşti, comuna Bara, judeţul Timiş. La Sfântul Botez a primit numele Dan-Ilie.

FORMAREA ŞI EXPERIENŢA PROFESIONALĂ

  • 1958-1962 - urmează şcoala primară în satul natal Dobreşti, judeţul Timiş;
  • 1962-1966 - urmează gimnaziul în localitatea Lăpuşnic, judeţul Timiş;
  • 1966 - începe cursurile liceale în oraşul Buziaş, pe care le continuă în municipiul Lugoj, la Liceul Coriolan Brediceanu (1967-1970);
  • 1970-1974 - studiază la Institutul Teologic Universitar Ortodox din Sibiu;
  • 1974-1976 - urmează cursurile de doctorat la Institutul Teologic Universi­tar Ortodox din Bucureşti, Secţia Sistematică, sub îndrumarea pr. prof. dr. Dumitru Stăniloae;
  • 1976-1978 - studiază la Facultatea de Teologie Protestantă a Universităţii de Ştiinţe Umane din Strasbourg (Franţa);
  • 1978-1980 - studiază la Facultatea de Teologie Catolică a Universităţii Albert Ludwig din Freiburg im Breisgau (Germania);
  • 15 iunie 1979 - susţine teza de doctorat la Universitatea din Strasbourg, intitulată: Réflexion et vie chrétiennes aujourd'hui. Essai sur le rapport entre la théologie et la spiritualité (424 p).
  • 31 octombrie 1980 - o versiune extinsă a acestei teze, pregătită sub îndrumarea mentorului său, pr. prof. dr. Dumitru Stăniloae, este susţinută la Institutul Teologic Universitar Ortodox din Bucureşti, cu titlul: Teologie şi spiritualitate creştină. Raportul dintre ele şi situaţia actuală;
  • 1980-1988 - lector la Institutul Ecumenic de la Bossey (Elveţia);
  • 6 august 1987 - intră în viaţa monahală la Mănăstirea Sihăstria, judeţul Neamţ, cu numele Daniel, avându-l ca naş de călugărie pe Părintele Arhimandrit Cleopa Ilie;
  • 14 august 1987 - este hirotonit ierodiacon, iar la 15 august 1987 ieromonah;
  • 1988 - este hirotesit protosinghel şi numit consilier patriarhal, director al Sectorului Teologie Contemporană şi Dialog Ecumenic;
  • 1988 - devine conferenţiar la Catedra de Misiune Creştină a Institutului Teologic Universitar Ortodox din Bucureşti;
  • 12 februarie 1990 - este ales Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, cu titlul de Lugojanul, iar în 4 martie 1990 este hirotonit arhiereu în Catedrala mitropolitană;
  • 7 iunie 1990 - este ales Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei;
  • 1 iulie 1990 - este întronizat Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei;
  • 1992-2007 - este profesor de Teologie dogmatică şi pastorală la Facultatea de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae din Iaşi;
  • 12 septembrie 2007 - este ales în demnitatea de Arhiepiscop al Bucureştilor, Mitropolit al Munteniei şi Dobrogei şi Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române;
  • 30 septembrie 2007 - este întronizat Patriarh în Catedrala patriarhală din Bucureşti;
  • Din 2007 este profesor de Teologie Pastorală la Facultatea de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul din Bucureşti.